Marokańscy Berberowie widziane oczami Polki. Kilka słów o relacjach.

Berberowie są rdzenną grupą etniczną w Maroku, stanowiącą około 40% populacji kraju. Mimo że są obecni w wielu obszarach Północnej Afryki, Maroko jest jednym z krajów, gdzie ich obecność jest szczególnie zauważalna. Berberowie stanowią tzw. rdzenną ludność Maroka, którzy zamieszkują głównie pustynne o górskie terytoria tego kraju.

Jest wiele teorii poszukujących źródeł pochodzenia Berberów. Nie do końca wiadomo, czy są potomkami starożytnych ludów np. Rzymian, Fenicjan, czy po prostu to potomkowie wędrujących na północ afrykańskich plemion.

Berberowie samych siebie określają IMAZIGHEN, czyli “wolnymi ludźmi” i w rzeczywistości takimi są. Po bliższym poznaniu ich podejścia do świata, kultury czy tradycji okazuje się, że choć z szacunkiem podchodzą do innych kultur i tradycji starannie pielęgnują zwyczaje swoich przodków.
Zamieszkują oni różne regiony Maroka co w konsekwencji z uwagi na zróżnicowane warunki klimatyczne wpływa na styl życia i same tradycje poszczególnych grup Berberów.

Najbliższe nam, z uwagi na pochodzenie Mohameda, są Berberowie zamieszkujący tereny saharyjskie. Rodzice Mohameda wychowali się jeszcze na Saharze, do dnia dzisiejszego wiele kilometrów od Zagory stoi dawny dom, w którym urodził się i wychował jego ojciec. Stanowi to jeden z kierunków naszych saharyjskich rajdów konnych.

Rajdy konne Maroko

Wybierz coś z naszych bestsellerów

Rajd konny SAHARA (dom rodzinny właściciela MHA na Saharze i namioty) – wyprawa 8 dni
Bestseller

Rajd konny SAHARA (dom rodzinny właściciela MHA w sercu Sahary i namioty) – wyprawa 8 dni

To wyprawa, która zmienia sposób patrzenia na świat. W surowym pięknie pustyni odnajdziesz spokój, pokorę i nową perspektywę. Przemierzając bezkresne przestrzenie w siodle, doświadczysz prawdziwej wolności, a dwa noclegi w rodzinnym domu Mohameda, właściciela MHA, pozwolą Ci zanurzyć się w autentycznej kulturze Sahary. To wyprawa, która zostaje w sercu na zawsze, ucząc prostoty, wdzięczności i głębokiego połączenia z naturą.

Czas trwania

8 dni

Cena rajdu od

900
Sprawdź
Bestseller

Rajd konny CARDIO – Plaże Atlantyku (hotel) – 8 dni

Jedyny taki rajd konny CARDIO w Maroku – dla pasjonatów jazdy. Długie dystanse, zróżnicowany teren i zasłużony komfort hotelowy po pełnym wrażeń dniu. Jeśli szukasz przygody konnej połączonej z komfortem jaki daje hotel, to coś dla Ciebie!

Czas trwania

8 dni

Cena rajdu od

850
Sprawdź

Marokańscy Berberowie

Warto w tym miejscu zauważyć, że samo życie codzienne Berberów od wieków toczy się w ścisłym kręgu rodzinnym. Niezwykle istotnym trzonem rodziny jest kobieta, która to poprzez małżeństwo staje się częścią rodziny mężczyzny, swojego męża. Pomimo częściowej implementacji kultury islamu, Berberowie zachowali pierwotne swoje tradycje, które opierają się na monogamii (mąż ma jedną żonę).

Kobiety w przeciwieństwie do niektórych „sióstr ze wschodu” cieszą się niezależnością i wysoką pozycją społeczną. Mają istotny wpływ na wychowanie dzieci oraz na procesy decyzyjne wynikające z tzw. życia codziennego. Każda matka w rodzinie cieszy się niezwykłym szacunkiem, gdzie niewyobrażalne są sytuacje, w których pozostaje sama bez opieki. Zawsze ma wsparcie w mężczyźnie, począwszy od swojego ojca, potem męża, synów, a w razie potrzeby męskich członków bliskiej rodziny. Wsparcia nie można jednak mylić z ograniczeniem jej swobody wyboru i podejmowania decyzji co widać również na przykładzie prawa do separacji, rozwodu, wykształcenia, czy kierunku rozwoju.

Obserwując oczami polki tradycje rodzinne Berberów nie da się nie zauważyć głębokiej akceptacji rodziców wobec wyborów jakie podejmują dzieci. Dotyczy to tak samo synów i córek, co potrafi być zaskakujące, bowiem inaczej wyobrażamy sobie relacje w rodzinie muzułmańskiej.

Po matce bardzo ważną rolę w domu spełnia ojciec, który jako mężczyzna zobligowany jest do zadbania o dobrobyt całej rodziny. Czuje się on w naturalny sposób odpowiedzialny za wychowanie i wykształcenie wszystkich swoich dzieci, kładąc nacisk na wzajemny szacunek. Dlatego więc poznane mi rodziny Berberów żyjące w dużych klanach żyją w zgodzie i wzajemnym szacunku. Utrzymanie rodziny jest naturalną rolą mężczyzny i nikt nie może zmuszać kobiety to utrzymywania domu, czy dokładania się do budżetu domowego. Wszelkie środki zarobione przez kobietę, np. gdy podjęła ona pracę zawodową, stanowi jej osobisty dochód i nie musi dzielić się nim z nikim.

Bardzo łatwo jest jednak idealizować świat, który otacza ludy berberyjskie, jednakże warto też wspomnieć że są to jednak ludzie i w tych środowiskach dochodzi również do nadużyć, rozwodów i przemocy. Jednakże patrząc na sposób życia Berberów z perspektywy, choć zapewne nieobiektywnej nie sposób nie podziwiać ich umiejętności życia w dużych społecznościach, wzajemnego wsparcia jakie udzielają sobie nawzajem. Wielokrotnie spotkałam się z określeniem naszych Klientów, że nigdzie nie czułam/nie czułem się bardziej bezpiecznie i bardziej akceptowany/akceptowana jak w towarzystwie Berberów. Coś w tym jest.

Zobacz też inne artykuły